Sunday, November 29, 2020

JUL 2020

 Julen 2020 börjar närma sig. Coronan har tagit ny fart och vi håller återigen avstånd från varandra. Medlemmar i konstföreningen Fri Form visar här på konstbloggen bilder med temat vinter. Vill man köpa något, ställa frågor eller bara komma i kontakt med konstnären så kan man maila till adresser som är angiven ovanför aktuella konstnärs bilder.

Håkan Larsson ivarshakan@telia.com


HL Vårvintersol över Sirsjön, januari 2013, gouache


Anette Bodinger Larsson ane.bod@gmail.com

A.BL. Keramikängel 1

A.BL. Keramikängel 2


A.BL. Keramikängel 3


A.BL. Keramikängel 4

A.BL. Keramikängel 5

A.BL. Keramikängel 6

Lena Anden-Malmberg lena.a.malmberg@gmail.com

LA-M.
LA-M.

LA-M.

Maria Persson maria_persson8@hotmail.com
Filosofi på kammaren, Mariaberget
Står stadigt, Mariaberget

Alla hjärtans dag, Mariaberget

Kaicy Larsson kaicy.larsson@hotmail.com

KL Tomte akvarell

KL  Tomte  akvarell

KL  Akryl

KL  Akryl

Birgitte Marie Melgaard Poulsen poulsen.birgittem@gmail.com
Etsningar

Christina Bryntesson christina@bryntesson.org
CB  Akryl

CB  Akryl
CB  Fotopolymergravyr och Chine Collé SÅLD
CB  Fotopolymergravyr

Anita Persson apersson033@gmail.com
A.P Annan corona akvarellcollage, 500 kr

A.P Julkort återbrukad reklam, 10 kr / st
A.P Stickade vantar, 200 kr / paret

,
A.P Virkad matt 83x150 cm, 600 kr

A.P Virkade smycken, Halsband 200 kr, Armband 100 kr, Halsband med silverhänge 300 kr.

Barbro Olsson barbro-e.olsson@telia.com
B.O Rosa tulpaner stilleben akvarell

B.O Äpplen stilleben akvarell

B.O Röd vallmo stilleben akvarell


Kerstin Lindqvist 
kerstina@telia.com
K.L Foto
K.L Foto
K.L Foto
K.L Foto

Olga Karlsson  ateljeolga61@gmail.com
O.K Akvarell

O.K Akvarell

O.K Akvarell

O.K Akvarell

Anne-Marie Sävström ami.nybom@gmail.com
A-M. S
A-M.S
A-M.S
A-M.S
A-M. S
Solveig Magnusson solveig.m@telia.com
S.M Sälen 2019,  Foto
S.M Vy från fönstret Foto
S.M Lyktan sälen 2019 Foto
S.M Dec 2019 Sälen Foto

Ellinor Henriksson nordviggen10@hotmail.com
E.H Mina rötter 1, keramik
E.H Mina rötter 2, keramik

Sture Lindqvist sturelindqvist1952@gmail.com
S.L Foto
S.L Hovfjället 2020  Foto
S.L Älg i Torsby, Foto

Amanda Norbäck Nilsson amandalouvisa@gmail.com
A.NN. Middagsfjäll akryl

A.NN. Pärlskog akryl

Karin Berg karinpajal@gmail.com
KB Handstickade tovade sittdynor-stjärtvärmare-värmare

Mille Wulff trewulff@hotmail.com
MW Textil
MW Textil
MW Textil 
MW Keramik
MW Keramik
MW Collage

Maria Norbäck maria.norback@edu.torsby.se
MN Fjäll Akryl, 80x80 cm






































No comments:

Post a Comment

MIDSOMMAR 2021

  Fri Forms medlemmar presenterar här en sommarutställning 2021 Vill du komma i kontakt med konstnären så går det bra att maila. Kerstin Fal...